S pocitem, že za měsíc už jsme viděli vážně vše, protože ostrov je tak malý, se nám špatně usínalo. Musí tu být místo, které stojí za to vidět. Na Facebooku se objevila fotka muže skákajícího do jeskyně plné mořské vody. Byla z vrchu otevřená a po straně byla jen malá skulina pro loďku. Úžasný záběr a lákavá fotka nás dohnala k tomu, se pídit, kde tenhle přírodní útvar najdeme. Našli jsme ho.

Ahrax Cave

Ahrax Cave

Tenhle víkend jsme navštívili asi nejžádanější dechberoucí místo na Maltě – Ahrax Cave. Je až k nevíře, že tuhle nádheru najdete jenom pár metrů od kempu a přitom tam budete úplně sami. A kdeže vlastně ten úžasný přírodní div je a jak se k němu dostanete?

Ahrax Mapa

Ahrax Mapa

Ahrax se nachází na severním cípu ostrova Malta, kousek za Mellieha Bay, směrem na přístavní město Cirkewwa. Když ve Valletě nastoupíte do autobusu číslo 37 směr Mellieha, musíte jet na zastávku Xmajjar, odsud už je to k jeskyni co by kamenem dohodil. Na Google Maps najdete teď výbornou vychytávku, dají se tam nastavit jízdní řády místních autobusů, takže nemusíte dlouze pátrat, který, kam a kdy jede.

Xmajjar

Xmajjar

Nastoupili jsme na autobus číslo 37 a nechali se dovézt na zastávku Xmajjar. Odsud vedou dvě cesty, jedna pro milovníky flip flopů a druhá pro vyznavače zkratek.

Dvě cesty k jeskyni Ahrax

Dvě cesty k jeskyni Ahrax

My jsme se vydali zkratkou (žlutě vyznačená cesta) a jak už to tak bývá, byla to delší a horší cesta, ale ty výhledy.. Nádherná modrá voda, ticho rušící jen šplouchání vln a hluboko pod námi spousta jeskyní. Nešli jsme totiž směrem k Armier Bay a White Tower (modrá cesta), ale podél moře po útesech. Lesem nelesem jsme se dostali až na konec cesty ke kapličce. Dál už jsme se museli dát doleva po kamenitém útesu rovnou k jeskyni.

Kaple blízko Ahraxu

Kaple blízko Ahraxu

Musím říct, že cesta podél moře k jeskyni mě uchvátila asi víc než samotný Ahrax. Kameny jsou ostré a chvíli Vám to potrvá. Ale když se podíváte z útesů dolů, uvidíte tu nádheru. Nespočet malých a větších skalních útvarů, které jsou vyhloubené mořem do útesů obklopuje azurové moře.

Cesta k Ahraxu

Cesta k Ahraxu

Pochod od zastávky nám zabral asi tři čtvrtě hodiny, ale to jsme šli v pravé poledne a ještě stíhali fotit všechny tyhle nádhery. Takže rychlou chůzí a v pořádných botách klidně dvacet minut. Jestli jste vyznavači spíše přírodních krás než historie, rozhodně si tady přijdete na své.

Cesta k Ahraxu

Cesta k Ahraxu

Natěšení jsme se blížili k jeskyni. Vážně jsme nevěřili, že i když je tak blízko od vesničky Armier, bude tak opuštěná. Ale byla, nádherně modrá a jen naše.

Ahrax Cave

Ahrax Cave

Neskočila jsem. Na tohle jsem vážně srab, ale je tu pár lidí, kteří se toho nebojí, mrkněte na video.

Výhled nádherný, horko neuvěřitelné, chuť se zchladit. Na tomhle ostrově máte všechno, na co si jen pomyslíte. Na druhé straně od jeskyně směrem k Armier Bay je malá zátoka.

Zátoka u White Tower

Zátoka u White Tower

Moře tam má písečné podloží a když se potopíte, tají se Vám dech. Všude spousta rybek, nádherná modrá voda a ten pocit. Jako v mořském akváriu. Viditelnost pod hladinou je úžasná, voda je osvěžující a jste tu témeř sami. Z kamenité pláže je v dálce je vidět ostrov Comino a Gozo, vítr Vám čechrá vlasy a jste tu jako v ráji. Schovaní před davy lidí, kteří tráví celé dny na těch známých plážích jako je Ramla Bay a St. Thomas Bay. Přitom tahle sluneční zátoka je zatím nejkrásnější, co jsem na Maltě viděla.

Zátoka u White Tower

Zátoka u White Tower

Cestou zpět jsme to vzali po silnici kolem Armier Bay, která je od zátoky asi 300 metrů (modře označenou cestou). K první autobusové zastávce se dostanete tímhle směrem cca za 15 minut rychlou chůzí a hurá zpět do ostrovní turistické vřavy.

Ahrax

Ahrax