Výlet do jeskyní Blue Grotto (v překladu Modrá jeskyně), byl jeden z prvních našich turistických cílů, který jsme na Maltě navštívili. Nachází se na jižním pobřeží Malty, blízko rybářského přístavu Zurrieq u městečka Qrendi.

Blue Grotto - Modré jeskyně

Blue Grotto – Modré jeskyně

Ve Valletě nastoupíte do autobusu číslo 71 a za hodinu a čtvrt jste tam. Pokud nebudete mít štěstí a řidič Vás vysadí ve městečku Zurrieq, neztrácejte naději a počkejte na autobus číslo 201, ten už Vás dopraví přímo k jeskyním nádherám.

BlueBlue Grotto - cesta autobusem

Blue Grotto – cesta autobusem

Blue Grotto je velkým lákadlem pro turisty, hlavně pro svou nádherně modrou vodu, která v paprsích slunce odráží skalní útvary a přelévá se do četných odstínů modři.

Blue Grotto

Městskou hromadnou dopravou se dostanete přímo do města Qrendi a odsud už je to coby kamenem dohodil k přístavišti lodiček Luzzu, které Vás zavezou přímo do nitra těchto přírodních krás. Plavba trvá 20 minut a lodní lístek pořídíte přímo v přístavišti pro dospělého za 8 € a pro děti za polovic (4 €).

Lodě Luzzu - Blue Grotto

Lodě Luzzu – Blue Grotto

S sebou si určitě nezapomeňte vzít vybavení na šnorchlování, nádherná modrá hlubina k tomu vybízí už na první pohled. Jen si dejte pozor na medůzy, v letních měsících se jim tu daří.

Blue Grotto

Blue Grotto

Pokud Vás čekání na lodičku omrzí, kolem dokola je spousta hospůdek s výhledem na moře a nedaleký ostrůvek Filfla. Je nejjižnějším maltským ostrovem, v minulosti byl používán jako terč ke zkoušení zbraní (do roku 1971). Nyní je to ptačí rezervace a přístup tam mají pouze výzkumníci.

Ostrov Filfla

Ostrov Filfla

V neposlední řadě je tohle místo parádní pro horolezce, ale také pro bouldering. Traversovat nad úžasně modrou hladinou si vyzkoušel i Rosťa a dle jeho slov, lepší místo na bouldrování na Maltě asi nenajdete.

Bouldering - Blue Grotto

Bouldering – Blue Grotto

Moře je tady často dravé a pořádně to s Vámi zavlní, ale kapitáni svých Luzzu loděk ho dobře znají, takže se nemusíte bát, že by Vás vyklopili. Jeskyní komplex s oblouky vysokými až přes 30 metrů uchvátil i mnoho filmařů, majestátní jeskyni uvidíte třeba ve filmu Troja (2004).

Blue Grotto a Filfla

Blue Grotto a Filfla

Pokud si chcete tuhle nádheru užít se vším všudy, bez davů turistů, vyrazte hned ráno. I moře bývá klidnější..

Pláž u Blue Grotto

Pláž u Blue Grotto