Víza na Nový Zéland zmizela během pár minut v nenávratnu, ale naše chuť začít nový život v cizí zemi se tím spíš stupňovala. Co zkusit ostrov Malta? Tajuplné souostroví ve Středozemním moři, ráj potápěčů a milovníků historie, více než 360 slunečných dní v roce, úřední jazyk angličtina – jasná volba.

Jak z ČR nejlevněji za krásami Malty

Malta autem

Nejprve jsme chtěli jet vlastním autem. Můžete si sebou vzít víc věcí, nebudete muset na místě řešit půjčení případně koupi automobilu, cesta se dá zvládnout za jeden a půl dne i s trajekty mezi Itálií a Sicílií a přitom můžete navštívit Veronu, Řím, Neapol, pokochat se krásami Kalabrie, kempovat na východním pobřeží Sicílie a trajektem se nechat unést přímo do Vallety.

Trajekt – zdroj: Wikipedie

Zní to jako pohádkový výlet, ale tahle dovolená autem jeden háček má, ceny trajektů jsou výrazně vyšší než ceny letenek. Trajekt z Itálie na Sicílii se dá pořídit za 42 Eur (jednosměrný, 2 osoby, auto) a dá se zakoupit přes společnosti Ferries to Sicily a Caronte & Tourist. Trajekt ze Sicílie na Maltu provozuje jen jediná společnost – Virtu Ferries, můžete si ho rezervovat přímo u ní nebo u zprostředkovatele Aferry.cz to je však dražší. Po udání počtu osob, typu auta a dni odjezdu se Vám objeví cena 372 Eur (jednosměrný, 2 osoby, auto) což je v přepočtu cca 11 300 Kč, pozor rezervaci můžete provést nejpozději více jak 5 dní předem. Trajekt vyjíždí v sezoně z Italského města Pozzallo na jihu Sicílie a míří přímo do Vallety, dvakrát denně, pět dní v týdnu.

Suma sumárum za cestu ve dvou, která Vám bez zbytečných zastávek bude trvat jeden a půl dne zaplatíte i s trajekty a mýtným cca 18 000 Kč a to samé Vás pak čeká cestou zpět. Přidejte k tomu nějaké italské speciality, ubytování v Římě a jste rázem na 20 000 Kč pro dva a to jste se zatím jen dotkly maltských břehů špičkou Vaší boty.

  • Trajekty: 11 300 Kč
  • Nafta 2 500 km: 4 500 Kč
  • Mýtné Itálie: 1 800 Kč
  • Poplatky Rakousko: 540 Kč

Malta letecky

Ryanair – zdroj: Wikipedie

Zvolili jsme cestu rychlejší, pohodlnější a hlavně výrazně levnější. Malta letecky Vás vyjde na 4 300 Kč na osobu v sezoně, například s Air Malta. Je to cena za jednosměrnou letenku s odletem z Prahy a 20 kilovým zavazadlem pro každého. Pokud však potřebujete zavazadlo navíc vyplatí se dojet si do polské Wroclawi a letět s nízkonákladovou společností Ryanair, tady za jednosměrnou letenku zaplatíte v přepočtu 1 800 Kč za osobu a v ceně je příruční zavazadlo do 10 kil a palubní kabelka. My jsme si přikoupili ještě dva kufry 15 kg + 20 kg za 1 870 Kč každý.

Cesta na ostrov Malta nás dva nakonec stála 8 000 Kč i se čtyřmi kufry a s nezbytným viným občerstvením v letištní hale :)

Let trval necelé tři hodinky a pod námi se rozprostřely tři maltské ostrůvky – Malta, Gozo a Comino. Letiště se nachází asi pět kilometrů od hlavního města Vallety a necelých sedm kilometrů od místa našeho prvního pobytu – Msidy. A tak naše první setkání s malťany začalo ulovením taxíku a nasměrováním našeho řidiče do spletitých ulic tohoto přístavního městečka.

 Na Maltě

Ceny letenek se mění každý den, tak hodně štěstí při lovu té Vaší ; )