I malý maltský ostrov se může stát ohromným, když použijete městskou hromadnou dopravu. Maltské souostroví je svou rozlohou 316 km 2 nejmenším státem v EU, dalo by se říct, že všechna zajímavá místa jsou od sebe co by kamanem dohodil. Autem je to pravda, ale maltskou hromadnou dopravou ani náhodou.

Mapa

Malta – zdroj: Google maps

Jak na výlety na Maltě?  

Pěšky.. Ve spleti malých, úzkých, stejně vypadajících uliček se jednoduše ztratíte, pokud se ovšem neumíte orientovat podle slunce, to byste se pak mohli trefit i dvakrát za sebou do té stejné… Počasí na Maltě ovšem pěší turistice přes den moc nepřeje, pokud nejste velbloud.

Chcete ostrovy za pár dní projet křížem krážem a nevíte jaký dopravní prostředek si vybrat? Pár tipů by tu bylo:

  • Taxi
  • Automobil z půjčovny / Skútr
  • Autobus
  • Vyhlídkový autobus „Hop on – Hop off“
  • Kočár tažený koňmi (jezdí jen na turistických místech)
  • Kolo
  • Stopování (to Vás, ale asi dřív někdo přejede než zastaví..)
  • Lodní doprava (na Gozo, nebo třeba mezi Sliemou a Valletou – asi nejlepší vynález)

Z letiště… Jedině taxíkem.

Každý dva kufry, v peněžence sotva 20 €, letištní hala plná k prasknutí, internetové připojení mimořádně kolísavé a na papírku napsaná jen ulice a číslo popisné. Naštěstí maltské letiště má hned v příletové hale bankomat i stánek, kde si můžete objednat taxi. Sympatická paní nám dle místa předpokládaného pobytu určila cenu a jeden z okukujících taxikářů se nás ujal.

První jízda taxíkem mě přesvědčila, že Maltský temperament tady opravdu nikdo nezapře. Pán vypadal trošku jako Louis De Funés a jednal asi tak jako četník ze Saint Tropez. Byl ohromě překvapený z množství našich kufříků a po té, co jsem si chtěla jeden vzít s sebou na zadní sedačky, abych ulevila jeho nafukovacímu kufru, mi jasně naznačil, kdo že je pánem tohohle auta. Adresu, kterou jsme měli napsanou na papíře vůbec neznal a byl zjevně dost překvapený, že ani my nemáme tucha, kde to je. Po chvíli překřikování vzal telefon a zavolal naší paní domácí, aby mu upřesnila, který že známý obchod či restaurace je nejblíž našemu příbytku, pak se konečně usmál a zběsilou jízdou nás dopravil na místo.

Takže vlastně maltské taxi služby mohu jen doporučit, platíte předem, tudíž jasně víte na čem jste a řidič je ochotný zavolat kamkoliv jen aby Vás dopravil, kam potřebujete.

Vypůjčený automobil

 

Půjčené auto

Vypůjčené auto

Pokud chcete navštívit během pár dní všechna úžasná a turisticky zajímavá místa, auto je tu nejlepším dopravním prostředkem. Je to trošku o život tu řídit, všichni troubí a pokřikují, ale jen vyjímečně dojde k větším nehodám, možná i díky nejvyšší povolené rychlosti. Všechna půjčovaná auta jsou klimatizovaná, půjčoven je tu spousta, takže si stačí auto rezervovat jen den předem, pokud nemáte nějaké speciální požadavky. Na jednu nádrž se dají Malta i Gozo projet opravdu detailně. Půjčení na jeden den Vás vyjde cca na 40 € a je to včetně parkovací karty a základního pojištění.

A ještě jeden tip – když parkujete, ať už je to kdekoliv, sklopte si zrcátka, jinak přijdou k úhoně.

Autobus

Autobusové nádraží Valleta

Autobusové nádraží Valleta

Už tu nejezdí typické maltské žluté autobusy, nahradili je nové, klimatizované a také lze využít online systém vyhledávání spojů. I přes to jízda tímto dopravním prostředkem stojí za to.Hodinu a půl se budete autobusem trmácet z Vallety k oblíbenému turistickému cíli Blue Grotto a to jsou tato dvě místa od sebe vzdálená pouhých 14 km. Když chcete jet i zpátky a máte opravdu štěstí, řidič Vám zamává z okýnka a bez jakéhokoliv vysvětlení Vás klidně nechá hodinu čekat na další spoj a to i když jste na zastávce byli ve správný čas.

Původní maltský žlutý autobus, dnes už jen stánek se suvenýry

Původní maltský žlutý autobus, dnes už jen stánek se suvenýry

Pepkově vesničce, která je na severním cípu ostrova blízko plážového městečka Mellieha vzdáleného od Vallety sotva 25 km doputujete až po úmorné dvou hodinové jízdě. Výhodou je ale cena jízdného. Jako turista si můžete pořídit jednodenní jízdenku za 1,50 € a jezdit s ní od rána do  jedenácté hodiny večerní kamkoliv se Vám zamane. I v případě, že jedete je dvě cesty za den tak se Vám tato jízdenka vyplatí. A když Vám autobus ujede před nosem, nevěšte hlavu, aspoň si můžete vychutnat ostrovní bezstarostnost a dát si v plážovém baru místní pivo – Cisk.

Pepkova vesnička

Pepkova vesnička

Vyhlídkový autobus „Hop on – Hop off“

Nabídka výletů vyhlídkovými autobusy Vás tu opravdu nemine, pokud se budete procházet po nábřeží turisticky navštěvovaných měst, uloví Vás sami. Pokud máte rádi rychlé poznávačky a potřebujete k tomu komentář tak mohu jen doporučit. Z autobusu je možné na kterékoliv zastávce vystoupit a následně během celého dne naskočit kdekoliv zpět. V nabídce je několik okruhů, zaleží na Vás, který si vyberete. Můžete se vydat i na Gozo. Jednodenní jízdenka stojí pro dospělého 15,50 € a pro dítě 9 €, celkem snadno se dá o ceně smlouvat a dostanete se s dospěláckou jízdenkou na cenu dětské. V nabídce jsou i různé varianty balíčků. Pokud toužíte po nočním výletu zkuste Maltasightseeing.

Malta Sightseeing bus

Malta Sightseeing bus

O dalších možnostech dopravy po Maltských ostrůvcích, jejich výhodách, nevýhodách a podivnostech zase příště, abyste se měli na co těšit ;)