Kolik Eur potřebujete mít v kapse než vyrazíte na zkušenou na ostrov Malta? Jak moc se budete muset otáčet, když tady budete chtít chvíli žít? Na kolik peněz Vás vyjde první měsíc jako ostrovany?

Připravte si s sebou rozhodně více, než byste utratili za stejnou dobu v Čechách. Pokud sem nejedete jen na dovolenku, ale na delší dobu, ať už kvůli angličtině, kvůli tomu, že milujete moře nebo prostě proto, že potřebujete změnu, tak Malta je dobrá volba. Nepotřebujete víza, žádná pracovní povolení a také počáteční náklady jsou tady rozhodně nižší, než například v Anglii, Americe nebo na Novém Zélandu.

Život na Maltě

Život na Maltě

Na úvod ve zkratce, pro ty, co neradi dlouze tápou. Na jednu osobu za ubytování na Maltě průměrně počítejte 250€ až 300€ a za jídlo kolem 150€ až 200€ na měsíc, záleží na tom jací jste labužníci. S téměř 0 % nezaměstnaností, se nemusíte bát. Během dvou týdnu práci najdete i bez agentury. Letenku pořídíte přes nízkonákladové společnosti klidně i za 50 €. Takže suma sumárum na první měsíc života na Maltě budete potřebovat cca 16 000 Kč (plus případná provize realitní agentuře ve výši přibližně 60 % z předpokládaného nájmu a kauce).

Ubytování na Maltě

Jako jeden z mála ostrovních států, má tenhle jednu nezanedbatelnou výhodu, plně vybavený byt k pronájmu se tu dá najít celkem snadno a za přijatelný peníz. Naše zkušenosti a tipy najdete tady.

Život na Maltě

Jaké jsou ceny potravin na Maltě? Tak to bude větší oříšek. Máte rádi víno? Na slunci sušená rajčátka? Čerstvé krevety, maltského tuňáka, kalamári a jiné mořské potvůrky… Neradi se omezujete? Tak to Vás asi nepotěším, projíte tady o trošku víc peněz než v Čechách. A pokud si budete debužírovat v restauracích, tak vám kapesné asi moc dlouho nevydrží.

Život na Maltě

Život na Maltě

Večeře v restauraci Vás vyjde na jednoho na cca 15€ i se skleničkou vína a to je takový průměr, spíš počítejte s 20€ pokud se budete chtít pořádně nadlábnout. Sem tam samozřejmě narazíte na menu do 10€, jako třebas pizza, kebab a jiné dobrůtky.. Pokud si budete chtít dát ryby nebo mořské plody připravte si 25€ a více.

Jestliže se budete stravovat doma, sem tam si něco ukuchtíte, vínko si dáte jen k večeři a krevety si koupíte tak jednou za týden, tak Vás měsíčně přijde jídlo na cca 4000 Kč až 5000 Kč.

Ceny za potraviny na Maltě

Ceny za potraviny na Maltě

Největší položkou ve Vašem rozpočtu bude asi voda. Voda na Maltě totiž není pitná. Dá se z ní vařit, ale chuťově není nic moc. Je to totiž odsolovaná mořská voda, takže si asi sami umíte představit, že tu chuť moře z ní prostě úplně nedostanete. My osobně ji využíváme pouze ke sprchování, mytí nádobí a vaření těstovin. Na čaj a podobně používáme vodu balenou. Balení šesti 2,5 litrových vod Vás vyjde na 2,89€.

Doprava na Maltě

Půjčení auta Vás vyjde na cca 40€ na den včetně parkovacích karet a základního pojištění. Půjčovny preferujte spíš ty menší, ty mezinárodní typu Avis, Autoeurope Vám dají rozhodně vyšší cenu. Benzín tu stojí 1,46 €/litr a nafta 1,36 €/litr. Ojeté auto se dá pořídit třeba na stránkách Maltapark.com za 56 000 Kč a více, záleží co od něj očekáváte.

Taxi Malta

Taxi Malta

Lístek na autobus na jeden den kamkoliv po Maltě pořídíte za 1,50€ a lítačku na šest dní za 6,50€. Autobusem se dostanete všude po celé Maltě a i na Gozu. Na Gozu si však musíte koupit lístek jiný. A pozor revizoři vážně chodí ; ) Po jedenácté večerní platí noční jízdní řády a lístek stojí 2,50€ na osobu.

Internet a Mobilní operátoři na Maltě

Mobilní internet je v porovnání s ČR výrazně dražší. Pokrytí tu je ale téměr stoprocentní. Mezi největší provozovatele patří Go Mobile, Vodafone a Melita.

Mobilní operátoři a Internet na Maltě

Mobilní operátoři a Internet na Maltě

Pokud se tu chystáte být dlouhodobě určitě se vyplatí zajistit si internetové připojení přímo ve Vašem bytě. Ve většině zařízených bytů je už zajištěn a je v ceně nájmu. Pohybuje se kolem 20€ na měsíc a stahovat můžete bez omezení.

Internet v mobilu u společnosti Go Mobile koupíte 6 GB za 20€, u Vodafone 10 GB za 25€.

Co se týče volání, v nabídce najdete spoustu zvýhodněných tarifů, stejně jako u nás, v podobě volání + internet + volné sms. Pokud ale nevoláte o sto šest, dá se využít služba Pay as you go „plať když voláš“ od Go Mobile a nabít si kredit na jakou částku potřebujete (nejnižší je 5€).

Jen si dejte pozor, ke kterému operátorovi zavítáte. Sim karty jsou zpoplatněné. Například u společnosti Vodafone zaplatíte za sim kartu 10€, u Go Mobile zaplatíte 5€.

Zdravotní péče

Zdravotnictví na Maltě není nic pro české hypochondry. I za běžná vyšetření se tu platí. Jediná maltská státní nemocnice Mater Dei Vás ošetří zdarma, pokud máte cestovní pojištění a mezinárodní kartičku zdravotní pojišťovny s sebou. V St. James hospital ve Sliemě stojí běžné vyšetření 15€. Lékaře najdete i v každé lékárně a vyšetření je za cca 10€.

Zdravotnictví na Maltě

Zdravotnictví na Maltě

Pokud však máte závažnější problém a potřebujete specialistu, tak Vaše prasátko asi trošku utrpí. A to neplatí jen pro turisty, ale i pro Maltské občany, systém zdravotního pojištění není tak sociální jako v Čechách.

Práce na Maltě a plat

Minimální plat pro rok 2015 pro zaměstnance na hlavní pracovní poměr je 660€ měsíčně. Průměrný výdělek se pohybuje kolem 1200€ až 1400€ měsíčně. Plat pro zaměstnance v cestovním ruchu (servírka/číšník/pokojská) se pohybuje od 3,5€ do 5€ na hodinu. Mzda je vyplácena většinou jednou týdně a to v hotovosti či šekem.

Nabídky práce najdete na facebookových stránkách nebo na stránce Maltapark.com. Z vlastní zkušenosti je ale nejlepší si vytisknout pár životopisů a oběhnout okolní obchůdky, restaurace a podobně. Tady pořád ještě platí, že osobní kontakt je téměř stoprocentním klíčem k úspěchu.

V sezoně na Maltě o práci není nouze, přes zimu je to podstatně horší, protože mnoho turisticky navštěvovaných obchůdků se suvenýry, restaurací a hotelů je zavřených. Takže vyrazte včas, ať na Vás nějaký ten „jobík“ zbyde ;)