Každé nedělní dopoledne se v přístavním rybářském městečku Marsaxlokk konají trhy. Najdete tu snad úplně všechno, kabelkami počínaje a čerstvými mořskými rybami a bylinkami konče. Vesnička se nachází v jihovýchodní části Malty, dostanete se tam z Vallety autobusem za necelou hodinku. I když jezdí každou neděli posilové spoje, cesta směr rybí trh vážně stojí za to. Ostatně o záludnostech dopravy na Maltě si můžet přečíst více tady.

Marsaxlokk - pestrobarevné lodě Luzzu

Marsaxlokk – pestrobarevné lodě Luzzu

Narvaní jak sardinky stojíme v silně klimatizovaném autobusu skoro bez dechu. Kolem je spousta upocených lidí, je tu asi patnáct stupňů a z klimatizace začíná kapat ledová voda přímo na sedačky. Řidič má zřejmě dobrou náladu, protože jede rychlostí asi 20 km v hodině, pobrukuje si a vůbec ho nevzrušují pokřiky jednoho z maltských chlapíků, kterému se už pomalá jízda nezamlouvá. Uf po hodině konečně v cíli.

Autobus směr Marsaxlokk

Autobus směr Marsaxlokk

Natěšení skoro vybíháme z autobusu směrem k pobřeží, jdeme za davem a očekáváme, že nás dovede na místo určení. Těšíme se, v Itálii se na trzích za pár korun dalo koupit snad všechno – žabky, plavky, melouny, koření, víno, prosciutto.

Trhy Marsaxlokk

Trhy Marsaxlokk

Trošku zklamání, ryby jsou cítit už od prvního stánku a v tom horku a po ránu to není žádná chuťovka. Oblečení tu mají, ale zlatá Holešovická tržnice, pokud ovšem nechcete trička a vůbec všechno s nápisem „I love Malta“.

Po té pekelné cestě, ale musíme ulovit něco, z čeho budeme mít radost. V Čechách jsme před cestou ještě zvládli kurz vaření mořských plodů, za který jsem mimochodem moc vděčná. Jinak bych vážně nevěděla, jak vůbec ty potvory očistit natož z nich udělat něco poživatelného.

Rybí stánek

Rybí stánek

Zacpat nos a hurá mezi rybí stánečky. Wow mají tu snad všechno, na co si jen vzpomenete. Olihně, krevety, slávky, chobotničky, obrovského mečouna, lososa, tuňáka, něco co vypadá jako mořský had, spoutu malých rybiček a čerstvé bylinky k tomu.

Máme hlad takže žádné troškaření, uděláme si pěkný tříchodový obídek. Koupili jsme slávky, tygří krevety a kalamáry. K tomu čerstvý koriandr, limetku, zázvor a výborný maltský chleba. Šup zpátky k autobusu a hurá na vaření.

Rybí stánek

Rybí stánek

Nejdřív jsme všechny příšerky očistili. Nejvíc ošklivé bylo čištění slávek, protože byly zjevně ulovené zrovna při snídani, takže jsem z každé musela vyrvat kus řasy. Brrr.

Rybí očista

Rybí očista

Ale oběd byl luxusní, za 23 € jsme nakoupili kilo slávek, přes půl kila krevet a dvě velké olihně. Mořské ryby na Maltě pořídíte na tomto trhu asi nejlevněji a také máte jistotu, že jsou čerstvé.

Krevety, slávky a olihně

Krevety, slávky a olihně

Slávky jsme udělali s  limetkovo-vinou omáčkou, krevety pěkně opečené s koriandrem a smažené kalamáry nakonec. Mňamka! Ostatně fotky mluví za vše.

Rybí obídek

Rybí obídek

Čerstvé ryby a mořské potvůrky opravdu za tu únavnou cestu stály. Další víkend máme v plánu dvoudenní výlet s průzkumem pláže St. Thomas Bay a ranní zastávkou na těhle rybích trzích. Vyhneme se tak rannímu nátřesku v autobusu a vyzkoušíme, jestli se i na tak vyhlášené pláži dá najít místo na kemp.

Maltan.cz obědvá

Maltan.cz obědvá

Jedna poznámka na závěr, trhy jsou každou neděli, jen se nesmíte trefit do té, kdy mají v Marsaxlokku jejich tradiční oslavu. Říká se jim „Festy“ a  v téhle vesničce se koná každý rok první srpnovou sobotu. Všechny stánky zmizí, tržiště se změní na slavnostní místo a na pobřeží je místo něj spousta terásek, ohňostrojů a velkolepých náboženských průvodů.