Dost vyvalování se na pláži před domem, je čas vyrazit na pořádný výlet. Auto jsme si pronajali v půjčovně a v sobotu kolem desáté dopolední jsme vyrazili z Msidy, městečka vzdáleného pět kilometrů od Vallety, na víkendový trip, objevovat pláže na ostrově Gozo. Vzali jsme si sebou stan, i když se dá skvěle spát i pod širákem. Jenom nesmíte být rozmazlený holčičky a nesmí Vám vadit pár broučků ve spacáku – mě teda říše hmyzu moc nebere, takže stan vítězí.

Gozo

Gozo

Abychom stihli trajekt na ostrov Gozo, mířili jsme rovnou po východním pobřeží k přístavnímu městečku Cirkewwa. Trošku nás zaskočilo ohromné množství aut, která už byla přistavená na parkovišti a vyčkávala na trajekt. Naštěstí lodi společnosti Gozo Channel jsou asi nafukovací, protože se do jedné vešlo téměř celé parkoviště, takže jsme čekali ani ne půl hodiny. Lodě v sezoně jezdí každých 45 minut.

Trajekt společnosti Gozo Channel

Trajekt společnosti Gozo Channel

Za trajekt se platí až při cestě zpět, Malťané asi nevěří, že by jim z ostrůvku Gozo někdo pláchl jinam než zase zpět na Maltu. Cesta na Gozo z Cirkewwy trvá necelou půl hodinku a pokocháte se i modrými lagunami obklopujícími ostrov Comino. Za trajekt Malta Gozo zaplatíte jako pěší turista 4,65 €. Řidič i s autem si musí připravit 15,70 € plus 4,65 € za každého spolujezdce. Ceny jsou mimo sezonu a ve večerních hodinách nižší.

Cesta na Gozo

Cesta na Gozo

První zastávkou na Gozu byla Ramla Bay, pláž se zlatým pískem a vlastně jediná písečná pláž na tomhle ostrůvku. Rychlá koupačka a jede se dál, více o téhlé pláži se dozvíte tady.

Ramla Bay

Ramla Bay

Naše další cesta vedla do města Victoria, hlavního města ostrova Gozo. V srdci města se nachází Citadela, pevnost, která byla vybudována v 8. století. Je z ní nádherný výhled téměř na celý ostrov, je mnohem menší než Mdinská (na ostrově Malta), ale určitě se vyplatí ji navštívit. Pokud toužíte po poznávání a historii, tak cestou k Citadele uvidíte po pravé straně malé kino tzv. Gozo 360°, kde se dozvíte vše o ostrově od minulosti po současnost. Vstupenku si můžete koupit i online a stojí pro dospělého 7 € a pro děti 3 €.

Hlady už jsme ani neviděli tak jsme navštívili hospůdku s gozitánskými párečky hned pod bazilikou svatého Jiří. Atmosféra byla náramná, protože se zrovna chystal festival, takže se po celou dobu našeho oběda náměstíčkem rozhléhalo dunění zvonů právě z této baziliky. Mimochodem tady se ještě pořád zvoní ručně, takže se u zvonu za tu půl hodinu vystřídalo pěkných pár zvoníků.

Bazilika Sv. Jiří

Bazilika Sv. Jiří

Párečkový talíř nestál za nic, takže pokud nejste milovníci studených klobás, tak si ho opravdu nedávejte. Oběd Vás tu vyjde pro dva tak na 16 € a moc si nepochutnáte, ostatně obědvat v The Grapes Wines Bar, to může napadnout jen nás. Příště pro Vás zkusíme vybrat jinou restauraci, lepší!

Párečkový talíř pod Bazilikou Sv. Jiří

Párečkový talíř pod Bazilikou Sv. Jiří

Po obědě jsme se vydali na nejúžasnější místo ostrova Gozo, přírodní úkaz Azure Window, kde jsme se chystali založit i náš tábor. Tehle přírodní úkaz se nachází severně od Dwejrské zátoky. Větrnou a vodní erozí zde vzniknul kamenný oblouk cca 80 metrů vysoký, skrz něj je vidět obloha i moře, proto se mu přezdívá Azurové okno a celé kamenité pobřeží kolem je poseté zkamenělými ježovkami.

Azure Window

Azure Window

Poblíž oblouku je tzv. Inland Sea, pokud někdo z Vás navštívil Omán, tak je to něco jako Sink Hole, jen Vás tam neožírají rybičky Garra Rufa. Mořská voda tady vbíhá skalní trhlinou do pevniny a tvoří slané jezírko, gozitánci tohle místo používají jako úložiště menších lodí na zimu. Skalní průrvu, která spojuje jezírko s mořem, využívají jako tunel a téměř kolem celé vodní plochy jsou lodní garáže. Voda je teplá jako kafe a trošku i tak vypadá, ke koupačce nás zrovna moc nelákala.

Inland Sea

Inland Sea

Pár metrů od Azure Window, je mnohem lepší místo na koupání – Blue Hole. Nádherně modrá jeskyně, ráj potápěčů, všemožných rybiček a mořských koníků. Jezírko s průzračně modrou vodou je spojeno s otevřeným mořem velkou trhlinou, která začíná v hloubce asi osmi metrů pod hladinou. Kolem sedmé hodiny ranní, než přijede první várka turistů, tu budete úplně sami. Je to takový malý mořský ráj na Gozu ;)

Blue Hole - Gozo

Blue Hole – Gozo

Náš kempík jsme rozložili kousek od „okna“ pěkně s výhledem na moře, popíjeli jsme vínko a s prvním ranním sluníčkem pořídili i pár pěkných fotek. Spát se tu dá, ale jestli je to dovolené, to ví asi jen ti uřvaní rackové.

Kempování u Azure Window

Kempování u Azure Window

Před tím, než jsme nadobro opustili ostrov Gozo, jsme ještě zavítali na Xlendi Bay. Tahle pláž je sice kamenitá a docela maličká, ale můžete se tu vyřádit. Dá se tu půjčit vodní skútr, seakayak a nebo třeba malá loďka. Můžete si pak udělat soukromý celodenní lodní výlet kolem členitého pobřeží ostrova.

Xlendi Bay

Xlendi Bay

To je asi to nejhezčí, co se dá na Gozu za takovou chvilku vidět, ale plánujeme další výlet za krásami tohoto ostrova, takže se máte na co těšit.