Malta má 360 slunečných dní v roce, středomořské klima a podle vzhledu a vybavení maltských domovů by se zdálo, že zimy se tady nikdy nedočkáte. Sníh se tu v zimě opravdu objeví jen vzácně. Průměrné teploty se v zimních měsících pohybují okolo 15 stupňů, více prší a často vane silný chladný vítr, který rozbouří jinak docela klidné moře. Během léta teploty vystoupají i nad 30 stupňů, vítr vane horký z jihovýchodu. Letní měsíce jsou slunečné, téměř bez dešťů.

Malta

Malta

Kdy je tedy na ostrov Malta dobré vyrazit a kdy raději zvolit jiné destinace? Hlavní turistická sezona je od června do září.

Teploty na Maltě - celoroční přehled

Teploty na Maltě – celoroční přehled

A jak je to s počasím na Maltě v jednotlivých měsících?

Leden a únor

Leden a únor jsou na Maltě asi těmi nejchladnějšími měsíci, teploty jsou okolo 14°C, přes den mírně vystoupají díky slunečnímu svitu. V těchto měsících prší průměrně tak 10 až 12 dní. Asi si řeknete, to je krása, pořád lepší než být v mrazech v Čechách. Pokud ale nejste zrovna otužilci opak je pravdou, v Čechách máme centrální vytápění, to na Maltě (a jiných ostrovech) opravdu přes zimu dost chybí. Většina domovů není vybavena klimatizací ani žádným druhem zateplení. Díky velké vlhkosti se pak zima zdá být ještě o trošku horší, když večer uléháte do zvlhlých a chladných peřin. My přečkání zimy řešíme permanentkou do sauny, plynovým přímotopem a Tatranským čajem :)

Březen

V půlce března už se na sluníčku ohřejete, ještě to pořád není úplně ono, ale je jasné, že zima už pomalu zavírá vrátka.  Průměrné teploty vystoupají na 17°C, ale voda má stále svých 15°C a ke koupání moc neláká. Slunce svítí 7 hodin denně.

Duben

Dubnové sluníčko už začíná svými paprsky ohřívat i tyrkysové maltské moře. Teploty stoupají k 19°C a vzduch voní jarem. Prší v průměru už jen 3 až 4 dny (20 mm srážek).

Květen

Máj a lásky čas… v květnu už i Malťané odhazují kulichy, ale jen přes den.. Denní teploty vystoupají až k 28°C, ale v noci ještě klesají k 15°C. Čas pro ty, kteří se přes den rádi ohřejí a noc se zachumlají do peřin. Květnové počasí přeje turistům, kteří mají rádi dlouhé výlety prosluněnou a ještě krásně zelenou krajinou a vyhýbají se obdobím s davy dovolenkářů. Teplota moře v květnu je ale stále jen pro otužilce.

Červen

Červen je ideálním měsícem k návštěvě Malty. Teploty stoupají k 30°C a moře už má krásných 22°C. Když prší tak jen velmi zřídka a dešťová přeháňka trvá pouhých pár minut. Sezona startuje, plážové bary jsou otevřené a všichni jsou nachystaní na dva následující perné měsíce. Slunce svítí 12 hodin denně.

Počasí na Maltě

Počasí na Maltě

Červenec

Červenec na Maltě je jako stvořený pro milovníky opalování, vodních sportů a horkých letních nocí. Teploty přes den vystoupají i přes 30 stupňů, na slunci je to někdy pořádná výheň, hlavně když vane větřík od Afriky. Moře má parádních 26°C a vůbec neprší. Skvělé pro plážové párty, večerní barbecue a noční romantické procházky po hradbách hlavního města Valletta.

Srpen

Srpen je dalším z parných letních měsíců, teploty šplhají nad 30°C, vzduch se jen tetelí. I přesto, že je Malta malinký ostrov, dá se tu najít pár pláží, na kterých nepotkáte ani živáčka. Ani v srpnu vás nepřekvapí žádný déšť, můžete si bezstarostně užívat všech dovolenkových radovánek.

Září

Pobyt v září na Maltě vás určitě nadchne, v první řadě vás potěší, že na plážích už není tak natřískáno, moře je nádherně vyhřáté z předchozích dvou měsíců a krom vyvalování se na pláži můžete podniknout i pár výletů. Ačkoliv slunce stále pálí, už vám dovolí vystoupat např. na pískový val který dělí pláž Tuffieha od další nádherné malinké zátoky.

Říjen a Listopad

Říjen a listopad na Maltě jsou mými nejoblíbenějšími měsíci. Pláže se vyprázdní, čas ve městech začne plynou „maltským“ způsobem, je stále nádherně teplo. Sem tam zaprší, moře je průzračně modré a  pořád ještě teplé, už nejsou žádné plážové párty, mizí i houfy lidiček u barbecue a nastává čas výletů, všechno se začne zelenat a zrajou granátová jablka, ty prostě miluju :)

Prosinec

Čas užít si jedno z posledních koupání před nadcházející zimou, ale pozor už je to jen pro otužilce a stačí tak pět tempíček a hurá zpátky na písek. Blíží se maltská zima a Vánoce na pláži pod palmou.

Teplota moře a vzduchu na Maltě

Teplota moře a vzduchu na Maltě