Byli jsme si téměř jistí, že hezčí pláž než Paradise Bay na Maltě nenajdeme. Ale jsou tu.. Selmun Bay je jednou z těch, na které se ani v létě nebudete cítit jako sardinky. Najít jí totiž stojí trochu námahy a hlavně poblíž nestaví žádné MHD ani tu není kde zaparkovat. Jasná výzva, musíme ji najít, i když je únor a na koupačku to nevypadá.

Selmun Bay

Selmun Bay

Autobusem číslo 221 směr Cirkewwa jsme se příblížili na zastávku Mellieha, pro ty, kteří to tu trošku znají je to zastávka u kruhového objezdu kousek nad městem Mellieha.

Mapa jak k Selmun Bay

Mapa jak k Selmun Bay

Dál už musíte pěšky, přejdete silnici a podle směrovky se vydáte k Selmun Palace, který je od kruhového objezdu vzdálen cca 1 km. Půjdete pořád po ulici Triq Selmun až dojdete ke kapličce.

Selmun Chappel

Selmun Chappel

Odsud už uvidíte i Selmun Palace, tenhle barokní palác byl postaven v osmnáctém století a byl využíván maltézskými rytíři jako lovecká tvrz a letní sídlo.

Selmun Palace

Selmun Palace

Ale pozor k paláci ani krok, jdeme přeci na pláž. Takže u kapličky zahněte doleva ať ji neminete. Po chvíli se silnice změní v cestičku mezi poli a v dálce je vidět pobřeží.

Cestou na Selmun Bay

Cestou na Selmun Bay

Cestou, necestou.. polem, nepolem a jste tam. Rozprostře se před Vámi nádherný výhled na jednu z těch opuštěnějších pláží Malty, kterou by tady člověk vážně nečekal. Je písečná a přesto o ní málokdo ví. Voda je tu nádherně modrá, pobřeží částečně kamenité, na šnorchlování ideální.

Selmun Bay Malta

Selmun Bay Malta

Ale protože, je vážně zima na koupání, voda 15°, vzduch tak o stupínek víc. Tak jdeme dál po pobřeží směr solné pánve a Mistra Bay. Vede tu uzoučká pěšinka kousek od moře a výhled je fantastický. V dálce je vidět St. Paul’s Island (Ostrov Sv. Pavla), kde v 16. století ztroskotal apoštol Pavel.

Pobřeží u Salt Pans

Pobřeží u Salt Pans

U solných pánví je pár zřícených starých budov, které stojí za to prozkoumat a moře tu má nádherně tyrkysovou barvu. V létě ideální místo na kempování a spaní pod širákem na plochých útesech.

Zříceniny u Solných pánví

Zříceniny u Solných pánví

Míříme dál nahoru na útesy a pod námi už se rozprostírá Sharks Bay, tu už jsme zkusili v létě. Přístup k ní je trošku horší, musíte slézt po kamenitém útesu dolů, ale koupačka stojí za to. Dno je písčité a viditelnost nádherná.

Sharks Bay Malta

Sharks Bay Malta

Když ale půjdete dál po útesech, tak už je to opravdu jen kousek k Mistra Bay. Tahle pláž je hodně oblíbená pro pořádání BBQ párty, protože nejlepší je přeci zaparkovat auťák a vybalit gril rovnou u něj ; ) Pobřeží je oblázkové a v létě tu kotví opravdu hodně loděk, nic moc pro milovníky opuštěných zátok. Ale musím říct, že i tak má něco do sebe, možná to je ten klid a pohoda, co vyzařuje z těch grilujících partiček.

Mistra Bay

Mistra Bay

Dál to vemte napříč přes pláž rovnou k hliněným schůdkům zpátky na útesy. Nahoře po pravé straně najdete malou Sink Hole, ale vodu tam neobjevíte. Cestička Vás pak zavede přímo k autobusové zastávce Xemxija. Odsud už si jen chytíte to správné číslo autobusu a tradáá objevovat další pláže na Maltě. Tak ať se Vám výlet vydaří ; )