Jako jeden z mála ostrovních států, má Malta jednu nezanedbatelnou výhodu, plně vybavený byt k pronájmu se tu dá najít celkem snadno a za přijatelný peníz.

Kde hledat ubytování na Maltě

Můžete zkusit realitní agentury, těch je tu opravdu nepočítaně, ale kalkulujte s tím, že jim zaplatíte provizi ve výši cca 60% z předpokládaného nájmu. Pokud chcete přiletět a rovnou bydlet, je to jedna z variant, nakonec jsme ji také museli využít, protože nás tlačil čas, sezona byla v plném proudu a po volných bytech s výhledem na moře nebylo v tu chvíli ani památky.

Pokud se chcete vyhnout provizi je tu spousta facebookových stránek nabízejících ubytování přímo od vlastníka bytu nebo tipy od lidí, kteří byt právě opouštějí:

Malta Friends – Rent a Flat or Share (no agents)

Share flat in Malta

Do you need a flat in Malta?

Appartamenti a Malta\ Rent or Sale

Malta: Share/Rent/Rooms/Flats/Alquiler/Arriendos/Habitaciones/Apartamentos

Sharing Accomodation Malta

House or flat for sale to  rent or to share  in malta

Expats / foreigners in Malta – Feel@Home

Bank of opportunities in Malta

Accomodation in Malta – Apartments and Private Rooms

Accommodation Malta – Shared flat/house

Malta apartments

a sem tam se objeví něco i na Češi a Slováci na Maltě, Czechs and Slovaks in Malta. Určitě doporučuji mrknout i na stránku Maltapark.com, tady krom nabídek bydlení najdete i nabídky práce na Maltě. Pokud hledáte něco na kratší dobu, zkuste Airbnb.COM, tenhle server nabízí sdílené bydlení ale i samostatné pokoje či celé byty nebo domy, většinou na kratší období. A v neposlední řadě můžete vyzkoušet také Booking.com.

Většina Landlordů po Vás bude chtít depozit (kauci) ve výši jednoho nájmu, která je vratná, pokud vše předáte v pořádku.

Ceny ubytování jsou výrazně odlišné, závisí na lokalitě, vzdálenosti od moře, vybavení (moderní/po babičce), velikosti bytu a v neposlední řadě také na tom, v jakém období byt hledáte. Pokud se jako my rozhodnete vyrazit na Maltu v sezoně, bytů k pronájmu bude výrazně méně a také ceny budou trošku nadsazené.

Velký rozdíl je mezi pronájmen na krátkou dobu tj. méně než 6 měsíců a dlouhodobým pronájmem. Dá se říct, že ceny za krátkodobý pronájem jsou klidně dvakrát vyšší než za dlouhodobý. Tzn. pokud si pronajmete byt za 500€ na šest měsíců a ten samý byste chtěli jen na měsíc, dáte za něj třebas 1000€.

Realitní agentura na Maltě

Realitní agentura na Maltě

 

Z naší zkušenosti (pozor nájmy jsou uvedeny bez ceny za služby):

Byt 1+kk moderně vybavený s klimatizací a balkonkem jsme na první měsíc ulovili v Msidě kousek od mariny a stál nás 400 na měsíc. Výhled na marinu byl sice moc hezký, ale první plážička byla od našeho bytu vzdálené 10 minut běžecky :). Každopádně, pokud hledáte něco v centru dění, doporučuji Msidu, Gziru, Sliemu, St. Julian´s. Všechna městečka jsou poblíž jazykových škol a univerzity. Tenhle byteček byl volný ale jen na měsíc, takže jsme hledali dál.

Msida Marina - Ta' Xbiex

Msida Marina – Ta‘ Xbiex

Byt 2+1 s vybavením v dost špatném stavu v Msidě na dlouhodobý pronájem za 500 měsíčně hned u mariny a hlavní autobusové zastávky.

Byt 2+1 v Bugibbě, přímo na hlavní třídě u náměstíčka s balkonem a výhledem na moře. Byl celkem slušně vybavený, ale bez klimatizace a do druhé ložnice se krom jedné válendy nevešlo už nic, se dal pronajmout za 450 měsíčně (na dlouhodobý pronájem), na krátkodobý za 700 na měsíc.

Bugibba Bay Street

Bugibba Bay Street

Byt 4+1 s výhledem na moře v Bugibbě jsme nakonec pořídili za 500 měsíčně (na dlouhodobý pronájem), žádné moderní vybavení v něm ovšem nenajdete a jedinou naší klimatizací je velký větrák v obývacím pokoji. K moři to, ale máme ani ne dvě minuty a ten výhled.. Něměnila bych, i když Bugibba je jednou z těch odlehlejších oblastí Malty a do Valletty Vám cesta bude trvat městskou hromadnou dopravou skoro hodinku.

Sea view z našeho bytečku

Sea view z našeho bytečku

Cena za energie:

Průměrná cena za elektřinu, vodu a plyn pro dva lidi se pohybuje okolo 70€ až 100€ měsíčně. Pro výpočet cen energií na Maltě existuje jednoduchá kalkulačka.

Jak ušetřit:

Pokud jste friendly a nevadí Vám spolubydlení, tak se o nájem můžete poprat společně a vytvořit si třeba multikulturní byteček uprostřed středozemního moře, cizinců je tady opravdu nepočítaně a fantazii se meze nekladou ; )

Města kde to „žije“:

Jedete na Maltu za studijem angličtiny a zábavou, tak hledejte byt poblíž univerzitního městečka Msida. Bydlení bude sice dražší, ale nebudete se muset trmácet místními autobusy, se kterými i 10 km znamená věčnost. Vyberte si raději bydlení v oblasti Sliema, St. Julian´s, Gzira, Msida, Tax-Biex, ať nestrávíte spoustu času na cestách.

Sliema, Msida, Gzira, Tax-Biex, St. Julian´s

Sliema, Msida, Gzira, Tax-Biex, St. Julian´s

Hodně štěstí při hledání toho Vašeho vysněného bytečku u moře ; )